Hamilelik

Doğum kontrol yöntemleri nelerdir ?

doğum kontrol yöntemleri

Doğum kontrol yöntemleri nelerdir ?, kadına ait doğum kontrol yöntemleri, doğum kontrol hapları ve gebelik öncesi bırakmanız gereken doğum kontrol yöntemleri hakkında sizlere bilgiler vermek istiyoruz. Eğer gebe kalmak istiyorum diyorsanız doğum kontrol yöntemlerini ne kadar süre önce bırakmanız gerektiği hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Doğum kontrol yöntemleri gebe kalmak istediğimizde zararlı mı ? diye soran kadınlar için vereceğimiz cevap aslında basit doğum kontrol yöntemlerinizi bırakmanız gebeliğiniz için tehtit oluşturmamaktadır.

Doğum kontrol yöntemleri nelerdir ?

Doğum Kontrol Hapları veya Bandları

Doğum kontrol yöntemlerinden birisi olan doğum kontrol haplarını kullanmanız gebe kalmanızı önler doktorların önerisine göre doğum kontrol bandları ve doğum kontrol hapları kullanımı sonunda gebe kalmak istiyorsanız 3 adet döneminden önce bırakmanız gerekmektedir. Hamile kalmadan önce 3 adet dönemi öncesi bırakmanız bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Doğum kontrol haplarının etkileri 2-3 adet dönemi sürebilir direk hamile kalamamanız durumunda heyecana kapılmayınız. Doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra hemen gebe kalma durumunuzda vardır ancak bu durumda hamile kaldığınız günü belirlemeniz zorlaşacaktır.

Rahimiçi spiral

Rahim içi spiral RIA kullanıyorsanız hamile kalmadan önce çıkarmanız gerekmektedir. Takılması ve çıkartılması jinekoloji doktorlar vaıstası ile yapmanız önemlidir. Bakır spiralin sperm öldürmesi nedeni ile gebe kalmanıza engel olan bu yöntem en sağlıklı doğum kontrol yöntemleri arasında yer almaktadır. Ancak RIA varkende hamile kalma durumları olduğunu unutmayınız. RIA çıkardığınızda enfeksiyon belirtisi görürseniz hemen doktorunuza başvurmanız önemlidir. RIA Rahimiçi spiral ne zaman çıkarmam gerekir diyorsanız bunuda cevaplayalım hamile kalmak istiyorsanız spirali adet döneminde çıkarmak önemlidir.

Norplant ( Doğum Kontrolü için kola takılan deri altı kapsülü )

Doğum kontrol yöntemlerinden Norplant kullanıyorsanız hamile kalmak için en az 2-3 adet dönemi beklemenizi öneriyoruz. Norplant çıkartıkdan sonra adetinizin normale dönmesi 2-3 haftanızı alabilir. Eğer norplant çıkardıktan sonra hamile kalırsanız ne zaman hamile kaldığınızı saptamak oldukça zor ve güçtür.

Depo Provera Üç Aylık 

Depo provera doğum kontrol yöntemleri arasında en rahat olanı diyebiliriz. Bu iğne sizin 3 ay boyunca hamile kalmanızı önler. Doğum kontrolü için kullanılan bu hormon enjeksiyonunu eğer hamile kalmak istiyorsanız 3 ile 6 adet döneminden önce bırakmanız gerekmektedir. Depo provera iğnesi gebelik kontrol yöntemleri arasında en etkili olan yöntemlerdendir. Ancak dikkat etmeniz gereken bir husus var hormonları etkilediği için vücudunuzda istenmeyen etkiler gösterebilir.

Kadına Ait Doğum Kontrol Yöntemleri

  • Doğum Kontrol Hapları ( Oral yoldan alınan doğum kontrol yöntemi )
  • Rahimiçi spiral RIA ( Rahim içine takılan doğum kontrol yöntemi )
  • Diyafram ( Rahim içine takılan doğum kontrol yöntemi )
  • Norplant ( Deri altı kontor yöntemi )
  • Depo Provera Üç Aylık ( İğne ile doğum kontrol yöntemi )
  • Kadının tüplerinin bağlanması ( Kalıcı doğum kontrol yöntemidir ameliyat gerektirir )

 

Bir Cevap Yazın