Hamilelik

En uygun gebelik yaşı kaçtır ?

gebelik yaşı

Anne adayları için en uygun gebelik yaşı kaç olduğu konusunda sizlere bilgi vereceğiz ancak gebe kalmadan önce en çok dikkat edilmesi gereken unsur, psikolojik olarak hazır olunmasıdır. Psikolojik olarak kendinizi hazır hissetmeniz gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. Sosyal ve ekonomik koşullarda bebeğinizin sağlığı için önemlidir ancak en önemlisi annenin psikolojinin iyi olması ve kendini hazır hissetmesi gerekmektedir. Bebeğin sağlıklı olması için ve sağlıklı bireyler dünyaya getirebilmesi için önemlidir. Gebe kalma yaşı, gebelikte risk faktörleri arasında yer almaması için gebelik için en uygun yaş aralığını sizlerle paylaşacağız.

En uygun gebelik yaşı

Gebe kalmak için ergenliğe girmeniz yeterlidir. Ancak anne adayının fiziki koşulları uygun duruma gelmeden gebe kalması bebeğinin düşük ağırlıkta doğmasına, düşük riskinin olmasına ve bunun gibi bir çok sorunların oluşacağını unutmayınız. Hamilelik için en uygun yaş 18 yaşını doldurma ile başlar. Kadınad hormonel ve ruhsal dengeye ulaşması genellikle 18 yaşının sonuna doğru olur. Ancak gelişmiş bir çok ülkede bu yaş aralığı bireylerin cinsellikle küçük yaşlarda tanışması hormonel ve ruhsal dengenin daha erken yaşlarda oluşmasına sebep olabilmektedir. En kaliteli sperm ve yumurtalar 18 yaş ile 35 yaş arasında olduğunu belirtmek gerekir. Bunun sonucun da en uygun hamile kalma yaşının  18-35 yaş arası olduğunu belirtmek gerekir. Ancak annenin 30 yaşını geçmeden gebe kalması ve hamilelik yaşaması en sağlıklı durum olduğunu belirtmek gerekir.

Gebelikte risk taşıyan yaş kaçtır ?

Gebelikte risk yaşamaya başlayacağınız yaşlar 35 ve sonrasıdır. Sosyal ve kültürel ortamın gelişmesi ile bir çok anne ve baba daha geç yaşlarda hamile kalmak isteyebiliyor. Bu tip durumlar hem gebelik oranını düşürüyor, hemde hamilelik öncesi ve sonrası bir çok risk faktörünün gelişmesine neden oluyor. 35 yaşından sonra kromozomlarda bozulma riski ortaya çıkmaktadır ve bu yaştan sonra beden fizyolojisi kendini menapoza hazırlamaya başlamaktadır. Gebeliğe uyum sağlanmasına bu yaştan sonra sıkıntılar oluşabileceğini gebelik yaş sınırının 35 sınırının olması planlı bir gebelik için önemli olduğunu belirtmek isteriz. 35 yaş ve sonrasında da gebe kalınması durumunda da stres ve sıkıntı yaşamanıza gerek yok genç annelere göre daha dikkatli davranmak gerekiyor. Günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile sık sık kontroller ile sağlıklı bebekler dünyaya getirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın