Hamilelik

Gebelik ve hamilelikte yapılması gereken aşılar

Gebelik ve hamilelikte yapılması gereken aşılar

Gebelik ve hamilelikte yapılması gereken aşılar başlıklı konumuzda gebe kalmadan önce yaptırmanız gereken aşılar hakkında bilgiler vereceğiz. Gebelikte hangi aşılar yapılması gerekir ?, hamilelikte yapılması gereken aşılar hangileridir ? ve gebelikte hangi aşıların yapılması zararlıdır konularını inceleyeceğiz. Gebelik öncesi dönemlerde yapılması gereken aşıların başında B tipi sarılık hastalığı yani hepatit B aşısı, Kızamıkçık aşısı ve Tetanoz aşısı hakkında detayları inceleyelim.

Gebelik ve hamilelikte yapılması gereken aşılar

Gebelik ve hamilelikte yapılması gereken aşılar sizler için sıraladık. Sizlerin bu aşılara karşı bağışıklık sisteminizin dirençli olup olmadığını incelemeniz gerekmektedir. Eğer bu aşıları vurulmanız gerekiyorsa gebelik öncesi aşılanmanız gerektiğini unutmayınız.

Gebelikte Hepatit B aşısı

Gebelik öncesi Hepatit B aşısı : Hepatit b enfeksiyonu doğum esnasında bebeğe ulaşabilmektedir. Hepatit beye karşı günümüzün gelişen teknolojiyle aşılama tüm bebeklere bebeklik çağında yapılmaktadır bu nedenle ilerki yaşlarda hepatit b enfeksiyonu geçirme riskleri azalır bu program dahilinde hepatit be enfeksiyonu açısından annelerin bağışıklığınız olup olmaması incelenmelidir. Gebelik ve hamilelikte yapılması gereken aşılar arasında Hepatit B oldukça önemlidir.

Gebelikte Kızamıkçık aşısı

Gebelikte Kızamıkçık aşısı : Kızamıkçık enfeksiyonu özellikle ülkemizde yaygın bir şekilde görünmektedir. 2001 yılından beri kızamıkçık aşısı tüm bebeklere uygulanmaktadır. Bir çok anne çocukluk çağında bu enfeksiyonu geçirdiği için kızamıkçık aşısına çok gerek duyulmamaktadır. Eğer kızamıkçık geçirdiğinizden emin değilseniz kan testi ile kızamıkca karşı bağışıklığınızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Kızamıkçık aşısı gebelik döneminde uygulanamamaktadır. Bunun sebebi ise aşıda canlı virüslerin olmasından dolayıdır. Gebelik öncesi kızamıkçık aşısı vurulan anne adayı bir ay boyunca gebe kalmaması gerekmektedir. Ayrıca kızamıkçık aşısı buradan annenin bir ay sonra kan testi yaptırarak kızamıkca karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığını kontrol etmesi gerekmektedir. Gebelik ve hamilelikte yapılması gereken aşılar konusunda dikkat etmeniz ve bu hastalıklara karşı bağışıklığınız yoksa aşılanmanız gerekmektedir.

Gebelikte Tetanoz aşısı

Gebelik öncesi Tetanoz aşısı : Doğum esnasında hijyenik olmayan sıhhi açıdan uygun olmayan alanlarda doğum yapan annelerin risk yaşamaması açısından Tetanoz aşısı oldukça önemlidir. Tetanoz aşısısı ilkokul döneminde uygulanmaktadır ancak lise dönemi ve ilerleyen zamanlarda da belirli aralıklarla uygulanması gerekir. Özellikle lise çağında uygulanması gereken dediunuz aşısı tekrar dozunda yapılmalıdır eğer hamile kalmak istiyorsanız Tetanoz aşısını gebelikten bir ay önce yapmanız önerilir.

Yukarıda belirttiğimi aşıları hamile kalmadan önce vurdurmanız gerekmektedir. Eğer bu tip aşıları önceden vurulduysanız tekrardan aşılanmanıza gerek yoktur. Kan testi yapılarak bu aşılar ile ilgili vücudunuzun direnci var mı yok mu öğrenebilirsiniz. Gebe kalmadan önce yaptıracağınız bu aşılardan sonra 1 veya 2 adet dönemi geçmeden gebe kalınmaması önemlidir. Özellikle aktif virüs içeren bu aşıların gebelik döneminde vurulması gebeliğinizi olumsuz etkileyebilir. Gebe kalmadan önce hazırlıklar başlıklı konumuzdan nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda sizlere detaylı bilgiler verdik. Sitemizden bu konuları inceleyerek nelere dikkat etmeniz gerektiği ve sağlıklı bir gebelik için neler yapmanız gerektiği hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın