Hamilelik

Gebelikte Astım

Gebelikte Astım

Gebelikte Astım anneleri çok düşük oranda etkiler bu oran %1’dir. Gebelikte astım hastası olan anne adayı kadınların hamilelik seylerin de çok fazla risk görmezler. Aksine gebelikte astım annelerin %25’inin iyileşmesine neden olur. Bazı durumlarda ise daha da kötü sonuçlara yol açabilir.

Gebelik esnasında kullanılan astım ilaçlarının çoğu güvenilirdir. Ancak astım ilaçları kullanırken dikkat edilmesi gerekir ve doktorunuzun görüşüne göre hareket etmeniz gerekir. Astımlı hastaların birçoğu krizleri ne zaman başlayacağını tahmin edebilir. Hamile kalma aşamasında ve hamilelik sırasında astım krizlerini başlatan etkenlerden uzak durması gerekir. Hamilelik sırasında ve hamile kalmadan önce hastanın kontrol altına alınması gerekmektedir.

Astım nefes almada önemli bir rol oynar. Soluk borusu ve broşların uyarımının ve duyarlılığının artmasına astım denir.

Astımın belirtileri

Nefes almada zorluk, nefes darlığı, öksürük ve hırıltılı nefes almadır. Astım herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Astım vakalarının birçoğu on yaşından önce ortaya çıkmaktadır. Hamilelik esnasında probleme neden olmaz aksine bir çok anne hamilelik esnasında astım problemlerinin düzeldiğini belirtmiştir.

Hamilelikte astım

Hamilelikte astım kontrol altına alınamazsa ciddi durumlara yol açabilir. Astımın etkeni olarak yüksek kan basıncı, prematüre doğum, düşük kilolu veya küçük bebeklerin dolmasına neden olabilir. Astım tedavisi için kullanılan ilaçlar gebelik esnasında güvenlidir. Yapılan araştırmalarda astım tedavisi için kullanılan ilaçların anneleri daha az etkilediği görülmüştür bunun nedeni ise astım ilaçlarının kan dolaşımını daha az girmesidir.

Gebelikte astım krizi

Hamilelik esnasında anneler %25 daha fazla oksijen tüketir. Astım krizlerine azaltmak için bol oksijenli ortamlarda bulunması gerekir.

Gebelik esnasında kullanılabilecek astım ilaçları

Gebelik esnasında Terbutalin, steroidler, hidrokortizon, metilprednizolon, metaproterenol ve albuterol (ventolin) kullanımı güvenlidir.

Astım hastası normal doğum yapabilir mi ?

Astım hastaları gebelikte normal doğum yapabilir. Astım hastalarının gebelikte sezeryan doğum yapmasında da sakınca bulunmamaktadır. Astım gebeliğinizi çok fazla etkilememekle birlikte kullandığınız ilaçlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Yukarıda belirttiğimiz astım ilaçlarını gebelik esnasında doktor kontrolünde kullanabilirsiniz. Hamile adayları için hazırladığımız konuları kaynak kitaplardan alıntı yaparak yazmaktayız. Gebelikte (Hamilelikte) Kansızlık Anemi konumuzu incelemenizi de öneririz. Anne adayları hamilelik esnasında anemi olabilmektedir bunun için dikkat etmeniz gereken herşeyi konumuzdan inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın