Hamilelik

Gebelikte (Hamilelikte) Kansızlık Anemi

Gebelikte (Hamilelikte) Kansızlık Anemi

Gebelikte (Hamilelikte) Kansızlık Anemi çok önemlidir. Anemi annelerin gebelik esnasında çok dikkatli hareket etmeleri önerilir. Anemi olmayan anne adayları gebe kaldığında demir eksikliğinden dolayı anemi olma riskleri bulunabilmektedir. Bu nedenle demir değeri yüksek besinler tüketmesi gerekir. Gebeklikte tüketilmesi gereken besinler hakkında yazımızı incelemenizi öneririz.

Gebelikte (Hamilelikte) Kansızlık Anemi

Gebelikte (Hamilelikte) Kansızlık Anemi : Anemi hücrelerimizde oksijen taşıyan hemoglobinlerin olmaması durumudur. Gebelikte anemi belirtileri halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı ve cildin solgun durması gibi durumlardır. Hamile kalmadan önce kansız olmamanıza rağmen hamilelik döneminde kansızlığa rastlanabilir. Gebelik döneminde bebekler annelerin demir stoklarını büyük ölçüde tüketmektedir. Eğer gebe kalmadan önce kansızlık durumunuz varsa yani demir seviyeniz düşükse hamilelik dengenizi bozabilir ve sizi anemi yapabilir.

Eğer ailenizin geçmişinde anemi durumu varsa bunlara örnek hücresel anemi ve Akdeniz anemisi, doktora başvurmanız gerekmektedir. Anemi için ilaç kullanıyorsanız hamile kalmadan önce ilaçları bırakıp bırakmama konusunda doktorunuza başvurunuz. Kullanılan ilaçların hamilelikte güvenli olup olmadığını sorgulayınız.

Gebelikte Anemi

 1. Gebelikte 1. ve 3. trimesterde 11 gr/dl altında olması
 2. Gebelikte 2. trimesterde 10.5 gr/dl altında olması

Anemi olduğunuzun göstergesidir. Demirin hemoglobini arttırdığı ve okjienleri bağladığı için gebelikte minimum 7mg demir almanız gerekmektedir.

Gebelikte Anemi belirtileri nelerdir ?

 • Vücudunuzun derisinde solgunluk olması
 • Sürekli nabızın yüksek olması
 • B12 ve demir eksikliği
 • Sarılık ve dalağın büyük olması
 • B12 vitamin eksikliğine bağlı olarak Nöropati, ataksi olması

Aneminin Gebeliğe etkisi nelerdir ?

 • Düşük kilolu bebek doğumu
 • Fetal ölüm riskleri
 • IUGR
 • Premature doğum ( erken doğum )

Gebelikte Aneminin tedavisi nasıl olur ?

Gebelikte kan depolarının demir ile dolması gerekmektedir. Demir hemoglobinleri bağlar ve kanın oksijen almasını sağlar. Anemi durumlarında günlük 200 mg demir alınması gerekmektedir. Bu nedenle ağızdan demir preparatları ve demir diyeti yapılması gerekir. Anemi düzeldikten sonrada demir depolarının dolumunun sağlanmasına devam edilmelidir. En az 3 ay boyunda tedaviye devam edilmesi gerekir. Demir alımının fazla olması mide bulantısı, kusma, kabızlık, nadirde görülse ıshal olma durumları olabilir. Demir tedavisi sırasında çay, kahve, kalsiyum tuzları, tetrasiklin antibiyotikler alınmaması gerekir. Demir emilimini arttırmak amacı ile C vitamini alınması önerilir. Anemi tedavisinde karaciğer, kırmızı et, yumurta, kuru bakla, tahıl, taze sebze, kuru meyve vb. yiyecekler tüketilmesi önerilir.

Bir Cevap Yazın