Hamilelik

Gebelikte hangi tür gıdalar alınmalıdır ?

Gebelikte hangi tür gıdalar alınmalıdır

Gebelikte hangi tür gıdalar alınmalıdır, gebelikte beslenme ve gebelikte hangi gıdaların alınması zararlıdır ?  başlıklı konumuzda hamilelik öncesi ve gebelik sırasında alınması gereken gıdalar bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Sizler için vereceğimiz bilgilerle hangi besin gruplarında hangi vitaminlerin ve hangi kaynakların olduğunu yazımızdan inceleyebilirsiniz. Gebelikte hangi tür gıdalar alınmalı sorusunu bu makalemizde inceleyerek yanıt alabilirsiniz.

Gebelikte hangi tür gıdalar alınmalıdır ?

Gebelikte yenmesi gereken Et Türleri: kırmızı et tavuk eti balık yumurta gibi gıdalarda b vitamini, protein, demir ve çinko içerir.

Gebelikte yenmesi gereken Kuru gıda türleri : Kuru gıda türleri oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Kuru fasülye ve fındıkta b vitamini, protein, demir ve çinko bulunmaktadır.

Gebelikte yenmesi gereken Süt ve süt ürünleri : Süt, yoğurt ve peynir içerisinde protein, kalsiyum, fosfat ve çeşitli vitaminler bulunmaktadır.

Gebelikte yenmesi gereken Meyveler : Meyvelerin bir çoğu lifli yapıya sahiptir özellikle kabızlık problemi yaşamamanız için meyveyi sık sık tüketmeniz gerekir. Meyvelerde a vitamini, c vitamini, potasyum içerir. Muz gibi kabızlık yapan meyveler belirli oranda alınması gerekmektedir.

Gebelikte yenmesi gereken Sebzeler: sSbzelerde folikasit, demir, magnezyum gibi mineraller bulunmaktadır. Yağı düşük lif oranı yüksektir. Tüm sebze türlerini tüketmeniz önerilir. Et ile sebze türlerini farklı zamanlarda almanız besinlerin içinde bulunan faydalı vitamin ve mineraller için önemlidir.

Gebelikte yenmesi gereken Ekmek ve türevleri : Ekmek, pirinç, makarna yüksek karbonhidrat kaynaklarıdır. Guluten oranı yüksek olmayan ekmek tüketmeniz sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir. Karbonhidrat içeren yiyecekler tüketmeniz sizi dinç olmanızı sağlar ancak guluten oranına dikkat ederek bu türevleri tüketmelisiniz.

Gebelikte yenmesi gereken Yağlar ve tatlılar : Yağlar ve tatlılar gebelik döneminde en dikkat edilmesi gereken yiyecekler arasında yer almaktadır. Fazla tüketildiği takdirde yüksek kalorili olan bu yiyecekler dikkatli ve yeterli miktarda tüketilmelidir. Ayçiçek yağı gibi doymamış yağları tüketimini azaltmanız ve bunun yerine tereyağ ve zeytinyağı tüketmeniz gebelik döneminde önemlidir.

Gebelikte alınması gereken Demir oranı yüksek besinler : kadınların özellikle adet döneminde kaybettiği demiri geri almaları gerekir. Demir oranı yüksek olan yiyecekler et, karaciğer, sakatatlar, yumurta sarısı, Fasülye, ıspanak, badem, ceviz, buğday gibi yiyeceklerdir. Bu yiyeceklerle birlikte C vitamini içeren yiyecekler veya meyveler ile tüketilmesi durumunda demir emilimi hızlanır.

Gebelikte alınması gereken Folikasit değeri yüksek yiyecekler : Karaciğer, baklagiller ve Sebzeler folikasit olarak yüksek değerlere sahiptir. Folik asit bebeğinizin rahimde sıkı tutunmasını ve gebelik esnasında yorgunluğunuzun azalmasını sağlamaktadır. 4 mg geçmeyecek şekilde tüketilmelidir. NTD yani tüp bebek ile bebek sahibi olmak isteyen anne adaylarının bu konuda jinekologlardan bilgi almadan folikasit değeri yüksek yiyecekleri çok tüketmemelidirler.

Gebe kalmadan önce yapılması gereken aşılar hakkında detaylı bilgileri de incelemenizi öneririz.

Bir Cevap Yazın