Hamilelik

Hamilelik gebelik öncesi yapılması gereken testler

hamilelik öncesi testler

Hamilelik ve gebelik öncesi yapılması gereken testler hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Gebelik öncesi yapılması gereken testler oldukça önem arz etmektedir. Sağlıklı bir bebek için anne sağlığı başta geldiğini unutmayınız. Hamile kalmadan önce tıbbi olarak iyi olmanız hamilelik öncesi yaptıracağınız check-up sizin ve gelecekte doğacak olan bebeğiniz için önemlidir.

Gebe kalmadan önce kullandığınız tıbbi ilaçlar varsa bunları değiştirmeniz gerekebilir bu nedenle ilk olarak yapılacak testlerden bahsedeceğiz ve daha sonra sizlere önerilerde bulunacağız. Hamile kalmadan önce ilk olarak fiziki testlerinizi yaptırmalısınız.

Gebelik öncesi yapılması gereken testler

Sizlere bahsedeceğimiz testler aşağıdaki şekillerde olacaktır.

Pap Smear testi ( Rahim Ağzı Kanser Testi )

pap smear testi

Gebe kalmadan önce Pap Smear testi yani rahim ağzı kanser testi oldukça önemlidir. Jinekolojide Papanikolaou testi, Papanicolaou testi, Pap smear, Pap test, servikal smear veya smear testi olarakta geçmektedir. Türkiye’de rahim ağzı testi olarak de bilinen bu test ile endoserviks ve endometriumdaki anarmolliklerin incelenmesi için kullanılır. Rahim ağzı testi için rahim ağzının dış kısmından alınan hücre ile test yapılabilir. Özel fir fırça ile rahime sürtülerek alınan hücre örnekleri ile testiniz yapılmış olur.

Mamografi Testi

mamografi testi

Gebelik öncesi mamografi testi, Hamilelik öncesi özellikle 35 yaş üztü ve ilerisi için yapılması gereken en önemli testler arasında yer alır. Meme kanseri için kullanılan bu test ile erken teşhis hayat kurtaracaktır. Mamografi testi ile elle kontrollerde görünmeyen küçük değişiklikler mamografi ile görülür. Mamografinin yaymış olduğu radyasyon normal bir elektroniğin yaydığı radyasyonla aynı değerdedir. Mamografi testinde gögüsler makineye koyularak düzleştirilir ve tarama yapılır. Tarama sonucunda elle yapılan muaynede görülemeyen tüm şişlikler görünmüş olur. Mamografi iki çeşiti bulumaktadır. Tanı için mamografi ve tarama amaçlı mamografidir. Mamografi ile detaylı sonuçlar alırsınız özellikle 35 yaş üstü bütün kadınların 2 yılda bir kontrol amaçlı yaptırması gerekmektedir.

Gebelik Öncesi Kan Testi

Gebelik öncesi kan testi vücudunuzda hangi vitaminlerin eksik olduğunu ve hangi rahatsızlıkların olduğunu görmüş olursunuz. Özellikle folik asit miktarını ölçtürmeniz önemlidir. Folik asitin az olması sonucu gebelikte düşük riski artmaktadır. Folik asit bebeğin rahime tutunmasını güçlendirdiğini unutmayınız.

Bir Cevap Yazın