Hamilelik

Hamilelik için Hazırlanma nasıl olmalı ?

Hamilelik için Hazırlanma

Hamilelik için Hazırlanma ve gebe kalmak için sizler için genel bilgiler paylaşacağız. Hamilelik takvimi ve gebelik takvimi ile birlikte bebeğinizin sağlığı ile ilgili paylaşacağımız makaleler ile sizlere annelik adaylığınız sürecinde yardımcı olmaya çalışacağız. Hamilelik hiçbir şeyden daha mucizevi olmadığının farkındayız. Yaşamın döngüsünde sizinde etken bir durum almanız büyük bir şans. Hamilelik hazırlıklarını planlarınızı yaparken bilinçli bir anne ve sağlıklı bir bebeğiniz olması konusunda sizlere detaylı bilgiler vereceğiz ve elimizden geldiğince bu konuda sizlere elimizden gelen desteği vereceğiz.

Hamilelik için Hazırlanma nasıl olmalı ?

Hamile kalan kadınlar çoğu zaman hamile olduklarını 1 veya 2 aya sonra fark ederler. Doktora gidene kadar da bu zaman 2-3 ayı bulur. İlk 12 hafta gebelik için çok önemlidir. Bu haftalar içerisinde bebeğinizin başlıca organları gelişmeye başlar. Hamile olduğunuzu öğrenmeden yada doktora gitmeden önce yapacağınız hazırlıklar oldukça önemlidir. Hamilelik sürecinde kadın hasta değildir bunu unutmayınız. Hamilelik kadın olarak sizin vücudunuzda ciddi değişimlere neden olan fiziksel ve duygusal bir süreç olduğunu ve buna her iki şekilde hazırlanmanızda önemli olduğunu unutmayınız. Sizlere vereceğimiz bilgiler ile hamilelik süreçleri, hamilelik haftasında neler olduğu konusunda detaylı bilgiler vereceğiz.

Hamile kalmadan önce ilaçlar ne kadar süre önce kesilmelidir ?

Hamilelik için Hazırlanma konusunda ilaç kullanımına dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Zaten vücudunuz hamilelik zamanında öyle mucizevi şeyler yaşatacak ki ilaç bile kullanma durumunuz çoğu zaman olmayacak. Tıbbı tedaviler konusunda son yıllarda ciddi teknolojik inovasyon yaşandı. Hamilelik 9 ay süren bir süreç görünse de aslında 12 ay süren bir süreç içerisinde olduğunuzu unutmayınız. Vücudunuzun genel sağlığının iyi olması sizin sağlıklı bir bebek sahibi olmanıza da etken olacaktır.

Hamilelik öncesi hazırlıklar nelerdir ?

Hamileliğin sadece 9 ay sürmediğini bu sürecin ve sonucunun ömür boyu süreceğini unutmayınız. Hamilelik öncesi neler yapmanız gerektiğini sizlerle maddeler halinde paylaşmaya başlayalım. Hamile kalmadan önce almanız gereken önlemlerle ilgili vereceğimiz tavsiyelerde kuşkularınızı jinekoloji doktorunuz ile görüşmeniz önemlidir.

 1. Hamile kalmadan önce en az 3 ay önceden ideal kilonuza gelmeniz önemlidir. Hamilelik için ideal kilo hesaplama kılavuzumuzu ilerleyen zamanda sizlerle paylaşacağız.
 2. Hamilelikte aşırı kilo fazlalığınız varsa önce ideal kilonuza yaklaşmanız önemlidir. Çünkü gebelik esnasında aşırı kilolu kadınların kan basıncı fazla olacağı için hamileliğe bağlı olarak diyabet riski oluşabilmektedir. Ayrıca bu tip durumlarda doğal doğum yerine sezaryen doğum yapma riski artar.
 3. Hamilelikte Düşük kiloluluk, insanların da gebe kalma ihtimalleri düşmektedir bu nedenle ne kadar aşırı kilo riskli ise, düşük kiloda gebelik için sıkıntılar yaşatmaktadır. Düşük kilolu olursanız düşük kilolu bir bebek doğum riskiniz yüksek olacaktır. Hamilelikte ideal kilo hesaplama konumuzu inceleyiniz.
 4. Doktorunuzun önerisi ile gebe kalmadan 3 ay önce vitamin ve multivitaminler kullanmaya başlamalısınız gebeliğiniz için oldukça önemlidir.
 5. Düzenli egzersizler yapmanız esnekliğinizi ve gebelik döneminde çocuğunuzu taşımanızı kolaylaştırır bu nedenle günde 1 saate yakın gebelik öncesi plates yapmanız sağlıklı bir bebek doğurmak için oldukça önemlidir.
 6. Düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa gebe kalmadan önce bu konuda doktorunuzla görüşünüz.
 7. Sigara içiyorsanız bırakınız ve alkol kullanımını kesinlikle gebelik öncesi ve gebelik döneminde kullanmayınız.
 8. Kızamık ve su çiçeği hastalığı geçirmediyseniz gebe kalmadan önce ilgili aşılarınızı olunuz. Hamile kalmadan önce ne kadar süre beklemeniz gerektiğini de mutlaka sorunuz.
 9. Sitemizde de bulunan hamilelik takvimi ile doğurganlık döneminizi kayıt altında tutun. Veya bu dönemde yumurtlama günlerini gösteren idrar testleri ve tükürük testleri kullanabilirsiniz.
 10. Gebelik önleyici Sarı kantaron, Cüce amerikan hurması olarak bilinen palmiye türü ağaçların meyvesinden elde edilen özler içmeyiniz. Ülkemizde bu tip ağaçların özlerinden oluşan içecekler bulunmasa da yinede uyarmak önemli. Ayrıca echinacea (bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için kullanılan bir bitki) kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir. Hamile kalmak istemeyen kişiler bu bitkiler tüketebilirler.
 11. Gebelik döneminde Folik asit önemlidir. Günlük 0,4 – 0,5 gr folik asit içeren yiyecek ve ilaçlar kullanmalısınız. Folik asitin önemi beyin ve omuriliğin deformasyonuna önlem olan önemli bir takviyedir. Ayrıca folik asitin vücudunuzda az olması gebelikte düşük yapmanıza neden olacağını unutmayınız. Ne zaman hamile kalacağınızı bilmediğiniz için mutlaka folik asit alım yapınız.
 12. Demir düzeyinizi kontrol ettiriniz. Hamilelikte Demir eksikliği olması durumunda hamilelikte sürekli yorgun hissetme durumuna neden olur.
 13. Gebelik öncesi kolestrol değerlerinizde önemlidir. Bol lifli yiyecekler tüketmeniz önemlidir. Ayrıca çok yağlı yiyeceklerden kaçınmanız gerekmektedir. Hamilelikte Kolestrol seviyesinin yüksek olması hipertansiyon oluşumuna neden olur.
 14. Kimyasal madde kullanımı olan ortamlardan uzak durunuz.
 15. Diş sağlığınızı kontrol ettirmeniz önemlidir. Hamilelikte diş eti hastalıkları bebeğinizin düşük kilolu doğmasına neden olabilmektedir.
 16. Sosyal hayatınızda hamileliğinizin eğitim ve kariyerinizi nasıl etkileyeceğini düşünerek planınızı yapınız.

Sizler için Hamilelik için Hazırlanma önerilerinde bulunmuş olduk. Sitemizi 19 Nisan 2017 tarihinde hayata geçirmiş olduk umarım bu sürecinizde sizlere destek olabiliriz.

Bir Cevap Yazın