Hamilelik

Hamilelik öncesi testler nelerdir ?

Hamilelik öncesi testler

Hamilelik öncesi testler ve yapılması gereken uygulamalardan bahsetmiştik. Gebelik öncesi testler ile ilgili sizlere önereceğimiz bazı testler var. Jinekoloji doktorunuz ile yaptığınız görüşme sonucunda size uygun testleri yaptırmanız gebelik öncesi hazırlık için oldukça önemlidir.

Hamilelik öncesi testler

  1. Hamilelik öncesi testler Fiziksel muayene ile göğüs kontrolü yapılmaktadır. Göğüs kontrolünün amacı bebeğinizi emzirmeden önce memenizde oluşabilecek rahatsızlıkları önlemek ve varsa risk önlemini almak amacı ile yapılmakta olduğunu unutmayınız.
  2. Hamilelik öncesi testler Pap Smear testi ile rahim ağzı kanseri var mı yok mu bu konuda test yapılır. Pap smear testi için rahimden alınan hücre örneği ile risk faktörünün olup olmadığı normal doğum için oldukça önemlidir.
  3. Hamilelik öncesi testler meme muaynesi özellikle 35 yaş üzerinde iseniz mamografi testi önem arz etmektedir. El ile kontrolde bulunamayan sıkıntılar için önemlidir. Gebelik öncesi yaptırılacak testte alacağınız radyasyon normal bir elektronik cihazdan alacağınız radyasyon ile aynı değerde olduğunu sağlığınız ve gebe kalmanız için risk oluşturmadığın bilmelisiniz.
  4. Kızamıkçık testi gebe kalmadan önce önem arz etmektedir. Gebelik anında kızamık çıkarmak bebeğiniz için problemler oluşturabilir. Eğer kızamık, sarılık ve kabakulak geçirmediyseniz aşılar ile bu tip sıkıntılardan gebelik öncesi kurtulabilirsiniz.
  5. Kan grubunun belirlenmesi gebelik öncesi önemlidir. Rh uyumsuzluğu için yapılacak bu test ile doğum anında önlemler almış olursunuz.
  6. HIV testi risk faktörlerine maruz kaldıysanız AIDS testi yaptırmanızı öneriyoruz.
  7. Hepatit Testi risk faktörüne maruz kaldıysanız.
  8. Kistik fibroz taraması.
  9. Hamilelik öncesi testler PGD ( Preimplantason Genel Tanı) Testi. Uygun bebek testi diye tanımlayabiliriz. Tüp bebek isteyen çiftler için yapılan bu yöntem bir yumurta ve spermin dış ortamda birleştirilip daha sonra kadına yerleştirilmesi anlamına gelir. PGD testi ile kalıtsal hastalıkların genlerin belirlenip embriyonun kadına yerleştirilmeden önce genetik test için hücre alınır. Bu testin amacı ciddi genetik sorunların önüne geçmektir. Özellikle genetik rahatsızlığı olanların Teknik, fibroz, Down sendromlu, duchennes kas distrofisi (kas erimesi) hemofili, Turner sendromu ve TaySach hastalığını incelenmesi amacı ile kullanılmaktadır. Bu tip durumlardan etkilenmemek amacı ile yapılan test sonucu uygun embriyo seçilerek rahime yerleştirilir.

Ülkemizde tipik olarak rastlanan rahatsızlıklara karşı bu testler oldukça önem arz etmekte olduğunu unutmayınız. Gebelik öncesi testler ile ilgili diğer makalemizi incelemenizi öneririz.

Bir Cevap Yazın