Hamilelik

Hamilelikte (gebelikte) anne adayının boyu

Hamilelikte (gebelikte) anne adayının boyu

Hamilelikte (gebelikte) anne adayının boyu çok önemlidir. Gebelik öncesi ve sonrası anne adayının boyu doğumun şeklini direk etkilemektedir. Eskiden günümüze her türlü tıp kitabını incelediğinizde anne adayının boyunun 150 cm’den düşük olması doğumun sezaryan nedeni olarak gösterilmektedir. Boyu kısa olan annelerin baş-pelvis uygunsuzluğu görülmektedir. Yani annenin çatısının bebeğin başının geçmesine izin vermeyecek kadar küçük olması boyu kısa anne adaylarında sıklıkla görülmektedir.

Hamilelikte (gebelikte) anne adayının boyu kaç olmalıdır ?

Anne adayının boyu çok doğum şekli için önemlidir. 150 cm boyundan az anne adaylarının sezeryan doğum yapılması önerilir. Ancak anne adayının boyu hamilelikte sezeryan olup olmamasını kesin belirlemek için doktorunuzun mutlak olarak incelemesi ve baş-pelvis bölgesinin uygun olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir. Jinekoloji doktorunun pelvis bölgesinin uygunluğunu inceledikten sonra pelvis bölgesinin bebeğin başının geçmesine izin verecek kadar büyük olduğunun belirlenmesi ile normal doğuma izin verilebilir. Tıp biliminin gelişmediği dönemlerde bu dip doğum sıkıntılarınından bir çok anne ve bebek hayatını normal doğumda kaybetmiştir. Yada genital bölgelerde derin yırtıklara yol açmıştır. Bu sıkıntıların yaşanmaması ve doğum kanalından bebeğin uygun bir şekilde geçip doğması için baş-pelvis bölgesinin kontrol edilmesi şarttır.

Hamilelikte (gebelikte) anne adayının boyu bu nedenle önemlidir ancak boyun kısa olamsı baş-pelvis bölgesinin kesin küçük olacağı anlamına gelmediğini de belirtmemiz gerektiğini düşünmekteyim. Anne adayının boyunun kısa olması Gebelikte Risk Faktörleri arasında yer aldığını ancak uzman doktorların vaıstası ile bu tip risk faktörlerinin en aza indiğini belirtmek gerekir.

Pelvis nedir ?

Pelvis nedir

Yukarıda baş-pelvis bölgesinin kısa boylu annelerde küçük olduğunu konusunda değinmiştir. Pelvis nedir sorusu aklınıza gelebilir. Pelvis Leğen kemiği anlamına gelmektedir. Pelvis yanlarda ve önde iki kalça kemiği, arkada sakral kemik ve koksigeal kemiğin birleşmesi ile oluşur. Pelviste doğum için pelvis delikleri bulunmaktadır bu delikler bebeğin geçmesi için uygundur ancak yinede geçemeyecek boyutta ise bebeğin ve annenin sağlığını riske atmamak için sezeryan doğum önerilmektedir. Hamilelikte anne adayının boyu başlıklı konumuzda anne adayları için risk faktörlerinden biri olan anne adayının boyundan bahsetmiş bulunduk. Umarım bu makalemiz sizlere faydalı olmuştur.

Bir Cevap Yazın