Hamilelik

Hamilelikte ideal kilo hesaplama

Hamilelikte ideal kilo hesaplama

Hamilelikte ideal kilo hesaplama ve Hamilelikte ideal kilo nasıl olmalıdır ? sorusunu cevaplamamız için Vücut Kitle İndeksinin bilinmesi önemlidir. Vücut kitle indeksi 30 üzerinde olmadığı sürece sağlıklı ve normal bir doğum gerçekleştirebilirsiniz. Ancak düşük kilolu anne adaylarının da hamilelik esnasında sorun yaşamamaları adına düzenli ve titiz bir şekilde beslenme alışkanlıklarını düzenlemeleri gerekir. Düşük kilolularda gebenin düşmesi, yüksek kilolularda da metobolizmanın hızı nedeni ile kan basıncında ciddi artışlar sonucu ortaya çıkabilecek sorunların olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Gebe kalmadan önce ideal kilonuzun vücut kitle indeksine göre 20 – 30 arasında olması gerekmektedir. En ideal vücut kitle endeksi 25’dir.

Gebelikte aşırı yüksek kilolu olmak riskli bir durumdur. Aşırı kilolu olanlarda dış gebelik riski artmaktadır ancak bu durum sıklıkla rastlanmadığını belirtmek gerekir. Dış görünüşe bakılarak ideal kilo hesaplanamaz bunun için tıbben vücut kitle endeksi hesaplanması gerekir. Vücut kitle indeksi 20 den düşük ise zayıf 30’dan yüksek ise Şişman olarak belirtilir.

Gebelikte düşük kilolu olmak bazı risk durumları oluşturabilir. Hamilelikte ideal kilo hesaplama yapmak için yazımızın altında bulunan formülü kullanabilirsiniz. Eğer ki VKİ 20’nin altında iseniz düşük kilolu sayılırsınız. Vücut kitle indeksi düşük olan anne adayları normal beslendiği sürece gebeliklerin de bebeklerinde sıradışı bir durum ortaya çıkmaz. Eğer ki vücut kitle endeksinin düşük olma nedeni beslenme bozukluğu ise o zaman bebek için risk teşkil edebilir. Ancak ikinci dünya savaşında 6 ay boyunca günde 450 kilokalori tek öğün yiyen annelerin doğumlarında sorun olmadığı ancak bebeklerinin 250 gram düşük doğduğu gözlemlenmiştir. Ancak düşük kilolu insanlarda vitamin ve hormonların az olması durumunda bebeğin rahime tutunamama riskleri azda olsa görülebilmektedir.

Hamilelikte ideal kilo hesaplama için vücut kitle indeksinizi hesaplamanızı belirtmiştik. Düşük kilolularda doğumsal kusurlar, yeni doğan bebeklerde ölüm oranlarına neden olmadığı görülmüştür. Beslenme bozukluklarının bebek üzerinde ciddi sorunlar yaratabilmesi için çok şiddetli açlık durumlarının olması gerekir. Bebekler her durumda annenin besinine ihtiyaçları vardır. Gebelikte beslenme çok önemlidir özellikle bu dönemde titiz bir şekilde beslenme alışkanlığı edinilmelidir.

Gebelikte fazla kilo ve şişmanlık

Hamilelikte ideal kilo hesaplama önemlidir. Şişmanlık bedensel işlevlerin normal seyrinin bozulması anlamına gelmektedir. Tıpta obezite yani şişmanlık tanısı koyabilmek için vücut kitle endeksinin ölçülmesi gerekir. Vücut kitle endeksinin 30 üzerinde olması durumunda tıbben obez sayılır.

Hamilelikte ideal kilo hesaplama nasıl yapılır ?

Vücut kitle indeksi (VKİ) açıklamak gerekirse gebelik öncesi ağırlık / boyun karesidir.

  • Vücut kitle indeksi 20 altında iseniz aşırı zayıf
  • Vücut kitle indeksi 30 üzerinde ise aşırı kilolu
  • Vücut kitle indeksiniz 20 ile 30 arasında ise gebe kalmanız için ideal kilo aralığında olursunuz.

Hamile kalmadan önce Hamilelik için hazırlık nasıl olmalıdır ? konumuzu incelemenizi öneririz.

Bir Cevap Yazın