Hamilelik

Hamilelikte idrar torbası ve böbrek problemleri

Hamilelikte idrar torbası ve böbrek problemleri

Hamilelikte idrar torbası ve böbrek problemleri hamilelik esnasında bir çok anne adayı yaşamaktadır. Gebelikte, idrar torbası enfeksiyonu diğer adıyla idrar yolu enfeksiyonu sıklıkla ortaya çıkmaktadır.

İdrar enfeksiyonları tedavi edilmezse ciddi böbrek problemlerine yol açar. İdrar enfeksiyonunun ileri aşaması böbrek enfeksiyonudur. Böbrek enfeksiyonuna tıbbi adı piyelonefrittir.

İdrar yolu ve böbrek enfeksiyonları erken doğuma bağlı rahatsızlıklardır. Eğer piyelonefrit ve idrar yolu enfeksiyonu geçmişiniz varsa hamileliği başlamadan önce mutlaka doktorunuza muayene olunuz.

Hamilelikte idrar torbası ve böbrek problemleri

Böbrek taşları hamilelik esnasında anne adaylarına problem yaratabilmektedir. Böbrek taşları ağrıya neden oldukları için hamilelik esnasında diğer hastalıklardan ayırt etmek zorlaşır. İdrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşlarına ve  böbrek enfeksiyonu  (piyelonefrit) olma olasılığını arttır.

Hamile kalmadan önce böbrek ya da idrar torbası ameliyat olduysanız veya önemli böbrek problemleri yaşadıysanız bu durumları jinekoloji doktorunuza mutlaka belirtiniz. Ara sıra oluşan idrar yolu enfeksiyonları sizi telaşlandırmamalıdır. Hamile kalmadan önce bu tip problemleriniz varsa doktorunuzun yapacağı testlerde idrar yolu enfeksiyonlarını risk taşıyıp taşımadığını öğrenebilirsiniz.

İdrar yolu enfeksiyonunun belirtileri

Hamilelikte en sık görülen bu problemin belirtisi sık sık tuvalete çıkma, ağrılı ve yanmalı idrara çıkmadır.

Rahim büyüdükçe idrar torbasını tepe noktasına, böbreklerden idrar torbasına giden kanalların üstüne yerleşir bunun sonucu olarak da idrar akışını engellemiş olur. Ciddi idrar yolu enfeksiyonlarını da idrarda kan görülmesi olası bir durumdur. Bu tip durumlarda doktorunuz ilk doğum öncesi muaynesi sırasında idrar kültüründen analiz yapabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu nasıl önlenir

İdrar yolu enfeksiyonunun görülmesinin en büyük nedeni idrarı çıkmaktan kaçınmaktır. İdrar ihtiyacını ertelemeyerek idrar yolu enfeksiyonlarından kaçına bilirsiniz. İdrarınız geldiğinde tuvalete gitmekten kaçınmayınız mutlaka idrarınızı yapınız.

İdrar yolu enfeksiyonuna yakalanmamak için bol bol su, yaban mersini suyu içmenizi öneririz. Ayrıca cinsel ilişkiden sonra idrara çıkmak idrar yolu enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu riskleri

Hamilelik ve gebelikte idrar yolu enfeksiyonu yaşarsanız mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. İdrar yolu enfeksiyonları tedavi edilmediğinde zeka geriliği olan ve gelişim geriliği olan çocuk doğurma riskiniz artar. İdrar yolu enfeksiyonları prematüre bebek doğumuna ve düşük doğum ağırlığına neden olur. Gebelik esnasında idrar yolu enfeksiyonunuz varsa doktorunuzun size vereceği antibiyotik reçetelerini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. İdrar yolu enfeksiyonları tedavi edilmezse ilerleyen sayfalarda ciddi böbrek enfeksiyonlarına neden olur.

Piyelonefrit nedir ?

Piyelonefrit İdrar kesesi enfeksiyonundan kaynaklanan ciddi bir problemdir. Hamilelik esnasında bu rahatsızlık %1 ile %2 arasında ortaya çıkar. Sık sık idrar yapma ihtiyacı, yüksek ateş, üşüme, idrar yapamama ve bel ağrıları belirtiler arasında yer alır. Hamilelik esnasında Piyelonefrit yaşamanız durumunda hamilelik boyunca antibiyotik kullanmanız gerekebilir.

Bir Cevap Yazın