Hamilelik

İleri yaşta ve genç yaşta gebelik

genç yaşta gebelik

Gebelikte risk yaratan faktörler arasında  İleri yaşta ve genç yaşta gebelik konusunu sizler için inceleyeceğiz. İleri yaşta ve genç yaşta gebelik konusunda oluşacak riskleri ve tıbbi terim olarak ileri yaşta gebeliğin ne olduğunu ve erken yaşta gebeliğin ne olduğunu sizlerle paylaşacağız. Gebelikte risk yaratan faktörlerin başında anne adayının yaşı yer almaktadır. İdeal doğum yaşı 18-35 iken bunun altı ve üstündeki yaşlar risk teşkil ettiğini belirtmek gerekir.

İleri yaşta ve genç yaşta gebelik

Anne adayının yaşı çok önemlidir ideal gebelikte yaş 18 ila 35 yaş arasında olmalıdır. Bu yaş aralığında kadın anatomisinde gebelik kaldırabilmesi açısından en uygun yaşlardır. Erken yaşta gebelikte ileri yaştaki gebelik kadar tehlikelidir.

İleri yaştaki gebelik

Gelişmiş ülkelerde özellikle görülen ileri yaştaki gebelikler son on yılda artmıştır. Sosyal ve ekonomik alanları düşündüğümüzde son yıllarda ileri yaşta gebe kalan Anne sayısı önemli bir artış göstermektedir. Özellikle eğitimli kadınlar iş hayatındaki çalışmalarından dolayı ileri yaşta gebe kalma planları yapmaktadır. Amerika’da yapılan araştırmaya göre 1982 yılında 35 yaş üzeri doğum oranı %5 iken son on yılda bu oran %9’a çıkmıştır. İleri yaşta gebelik olarak tıp ederim de 35 yaş ve üzeri yer almaktadır. Anne adayının ilk ya da sonraki gebelikleri olup olmadığı tanımı içinde yer almaz. Yaş ilerledikçe insanlarda şeker hastalığı ve hipertansiyon hastalıklarının ortaya çıkma riskleri oldukça fazlalaşır. Bu nedenle 35 yaş üzeri doğumlarda şeker ve hipertansiyon riski görülmektedir. İleri yaştaki gebeliklerdedan sendromu gibi genetiksel kusurlar da doğrudan ilişkilidir. Özellikle ileri yaşta gebelik düşünenler için Tip II şeker hastalığı özellikle kontrol edilmelidir. Özellikle 40 yaşından sonra sıkça ortaya çıkan bu rahatsızlık kontrolü altına alınmadığında kontrolsüz şeker yüklenmesi damarlarda kalıcı hasara neden olur.

İleri yaşta gebe kalacakların sıklıkla görebilecekleri hastalıklar nelerdir?

Hamilelik ve gebelikte hipertansiyon

35 yaş üzeri gebeliklerde hipertansiyon normal yaştaki gebeliklere göre iki ila dört kat daha sık görülür. Uzun süreden beri varolan bu tip rahatsızlıklar damarsal hasarlara yol açabilir. Hem anne adayını hem de gebeliği tehlike altına alır.

Hamilelik ve gebelikte şeker hastalığı

Yaşın ilerlemesiyle birlikte tip iki şeker hastalığı doğrusal olarak artar. Genç yaşlarda hamile kalan annelere göre ileri yaşlarda hamile kalan annelerde bu tip rahatsızlıkların yaşanmasında 2-3 kat artış gözlenir. Uzun süreden beri varolan ve kontrolsüz seyreden şeker anne adayı ve özellikle bebek için tehlikeli bir durumdur.

Erken yaşta gebelik

Tıbbi terim olarak genç yaşta gebe kalma 18 yaşından önce ortaya çıkan gebeliklere denir. 15-18 yaşları arasında risk nispet eden oranlar bulunmaktadır. 15 yaş altı gebeliklerde yüksek riskler bulunmaktadır. 15 yaş altı gebeliklerde kadının henüz anatomik ve fizyolojik olarak olgunlaşmamış olmasındandır. Erken yaştaki gebeliklerde araştırmalar gösteriyor ki başta preeklampsi, düşük kilolu bebek doğumu, kansızlık, doğum eğilimin yavaş seyretmesi, çatı darlığı, doğum sonrası kanamalar ve bebeğin ölü doğuma riskinde artış olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle ülkemizde 15 yaş altı doğumlar küçümsenmeyecek kadar yüksektir. Gelişmiş ülkelerde 15 yaş altı gebelik oluşumlarının nedenlerinin başında erken yaşta cinsellikle tanışmaları ve gebelik olgunluğunu farkındalığında olmamalarından dolayıdır. Ülkemizde ise Bu durum geleneksel kaynaklardan dolayıdır. Günümüzde ergenlik çağı 12.5 yaşına kadar gerilemiştir. 2020 yılında ergenlik yaşının 12’ye düşeceği tahmin edilmektedir.

Bir Cevap Yazın