Hamilelik

Kürtaj yaptırmak hamile kalmayı zorlaştırır mı ?

Kürtaj yaptırmak hamile kalmayı zorlaştırır mı

Yasal sınırlar içerisinde kürtaj yaptırmak hamile kalmayı zorlaştırır mı ? sorusuna gerekli bilgileri vermek için bu yazımızı oluşturduk. Yasal sınırlar içerisinde yer alan kürtajlar uygun bir şekilde yapıldığında hamile kalmanızı olumsuz etkilemektedir. Ancak bu durum uzman doktorlar tarafından yapıldığında ilk kürtajda çok büyük sorunlar çıkarmaz. Kürtaj yaptırma sayısı arttıkça gebe kalma durumu azalır. Kesin istatistikler olmamakla birlikte beş kürtaj yaptırmış anne adayı sonraki gebeliklerin de gebe kalma, düşük yapma ve plesenta sorunlarına neden olabilmektedir.

Kürtaj yaptırmak hamile kalmayı zorlaştırır mı ?

Bebeğiniz on haftalıkken yaptıracağınız kürtajlar gebe kalma durumunuzu azaltır. Eğer kürtaj yaptırmak istiyorsanız bebeğiniz on haftayı geçmeden önce yasal çerçeveler içerisinde yaptırmanız gerekmektedir. Erken yaşta yapılan kürtajlar gebe kalma olasılığınızı azaltır. Sonuç olarak Kürtaj yaptırmak hamile kalmayı zorlaştırır mı sorusunun cevabı evet olduğunu belirtek gerekir.

İstenmeyen bir gebelikte yasal sınırı olan on hafta ve öncesinde kürtaj yaptırılabilir. Gebeliğinizin tıbben sakıncalı olması durumunda kadın için riskli durumlarda ve bebeğinizin ileri derecede Doğumsal kusurlu olduğu belirlendiği durumlarda on haftayı aşan gebeliklerde de kürtaj yapılabilmektedir.

Kürtaj hem bölgesel anestezi, hem de genel anestezi altında uygulanabilir. Bu uygulamalar doktordan doktora farklı teknikler içerebilir.

Kürtaj nasıl yapılır ?

Kürtaj yapılmadan önce vajina ve rahim ağzı dezenfekte edildikten sonra rahim ağzı tıbbi cihazlarla sabittir. Bölgesel anestezi rahim ağzına enjekte edilerek veya genel anestezi uzmanı tarafından gerçekleştirilerek yapılır. Genel anestezi yapıldıktan sonra ince plastik coniler vasıtasıyla rahim içine itilir. Kanül yerleştirdikten sonra kanüle bir enjektör eleştirilir. Enjektörde oluşan vakum yardımıyla rahim içi boşaltılır. Bu işlemler gebeliğin altıncı haftasına kadar 5 dakika, gebeliğin altı ve onuncu haftasından sonra 15 dakika sürmektedir.

Kürtaj kaç haftalık olana kadar yapılabilir ?

Yasak sınırlar çerçevesinde 10 haftaya kadar kürtaj yapılabilir. Ancak en ideal kürtaj 5.5 haftalık olduktan sonra yapılması önerilir. Zorunlu durumlarda çocuğu ve annenin yaşamsal faliyetlerini engelleyecek, gen hataları olan durumlarda kürtaj 10 haftadan sonrada yapılabilir ancak riskli ve tehlikeli bir durum olduğunu unutmayınız. 10 haftadan sonra bebeğin yaşamsal faliyetleri hızlanır ve 10 haftadan sonra alınan bebekler aşırı kanamalara ve anne adayında plesenta yırtılma risklerine de neden olur.

Kürtaj esnasında oluşan riskler

  • Kürtaj esnasında bölgesel anestezi işlemi uygulanmasıyla anestezik maddeye aşırı duyarlı olan adaylar da geçici bayılmalar görülebilmektedir.
  • Kürtaj işleminden sonra en sık görülen durum kusma ve bulantıdır. Bu durum hayati tehlike içermez ve geçici bir durumdur.
  • Rahim ağzı kanülün geçmesine izin vermeyecek sertlikte olması durumunda tahliye bir sonraki haftaya ertelenir. Bu durum yedi yüzde birdir.
  • Gebelik 5.5 haftadan önceyse kürtaj bir sonraki haftaya ertelenir.
  • Kürtaj esnasında gebelik büyük ise aşırı kanamalar olabilir. Yasal süre sınırları içerisinde yapılan kürtajlardaki kanamalar hayati tehlike içermez.
  • Çok ender rastlanansada onuncu gebelik haftasından sonra yapılan tahliye işlemlerinde rahim delinme durumu olabilir.
  • Kürtaj sonrası parça kalması durumunda ilk iki hafta kanamalar gözlenebilir. Bu kanamalar pıhtı şeklinde ve koyu renk dedir. Bazen parça düştü gözlemlenebilir.
  • Kürtaj sonrası fazla kanama, parça düşürme, aşırı ağrılar ve ateş olması durumunda hemen doktora başvurulması gerekir.

Kürtaj fiyatları

Kürtaj fiyatları değişiklik göstermektedir. Merdiven altı tabir edilen kütrajlar çok riskli olduğunu sağlıksız olan ortamda yapılan kürtajların sağlığınızı olumsuz yönde etkileyeceğini unutmayınız. Kürtaj fiyatları 1500 TL’den başlamakta olduğu belirtildi ancak detaylı bilgiyi jinekoloji doktorları ile görüşerek öğrenmenizde fayda vardır.

Bir Cevap Yazın