Hamilelik

Obezite (Şişmanlık) ve Gebelik

Obezite (Şişmanlık) ve Gebelik

Hamilelik ve Gebelikte Obezite (Şişmanlık) risk faktörleri oluşturmaktadır. Obezite (Şişmanlık) ve Gebelik başlıklı konumuzda gebelikte fazla kilolu olmanın zararları hakkında sizlere vereceğimiz bilgiler doğrultusunda ön hazırlık yapabilirsiniz. Hamilelikte vücut kitle endeksi 30’un üzerinde olan anne adayları Şişman olarak sayılmaktadır ve Obezite. Bu durum normalin dışında ortaya çıkacak riskleri arttırmaktadır.

Obezite (Şişmanlık) ve Gebelik

  1. Hamilelikte yüksek kilosu olan yani obez olan anneler kronik hipertansiyon preeklampsi riskine neden olur. Obez olan annelerde sıklıkla tip iki şeker hastalığına bağlı riskler oluşmaktadır. Şeker hastalığı olmayan obez annelerin gebelik döneminde şeker hastalığına yakalanma riski artar.
  2. Kilolu annelerde ultrason çekimlerinde bebek görüntülemede zorluklar yaşanabilir. Bariz olarak fazla kilolu annelerin bebeğinin yapısal incelenmesi imkansız duruma gelebilir.
  3. Obezite hem tip II (iki) şeker hastalığına hem de gebelikte oluşacak şeker hastalığı riskini arttırır. Ayrıca doğacak çocukların normal kilosundan fazla dolmasına da neden olur.
  4. Obez annelerde miyad riski artışı gözlenir. Bu durum doğum esnasında bebeğin omuz çıkıklığına ve normal doğum yapan olmasına neden olabilir. Aşırı kilolu annelerin normal doğum yerine sezaryen doğum gerçekleştirmesi gündeme gelir.
  5. Obez annelerde sezeryan doğum teknik anlamda zorluklar getirdiği gibi annenin iyileşmesinde zorlaştırır.

Obez annelerin gebelikte izleyeceği yollar nelerdir?

Obez anneler gebe kalmadan önce yapması gerekenler. Gebelik öncesi şişman annelerin ideal kilosuna ulaşması sağlığı açısından önemlidir. Gebeliğin planlandığı dönemlerde normal kiloya getirilmesi gerekir. Doğumdan önce fazla kiloların zararlarının oluşmaması için gerekli ve uygun diyet egzersiz yapılmalıdır. Bu program kapsamında iştah kesici ilaçlar ve cerrahi yöntemlerle mideye balon yerleştirmesi de yapılabilir.

Obez annelerin gebelik esnasında katı diyetlerden kaçınması gerekir günlük alması gereken kalorileri gereksiz yağ ve karbonhidratlar çıkartılarak almalıdır. Hamile kalacak obez anneler için diyet düzenlemesi mutlaka uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Ayrıca şunu belirtmek gerekir iştah kesici ilaçlar gebelikte risk oluşturup oluşturulmadığı bilimsel olarak incelenmiştir.

Obez annelerin ilk olarak Vücut Kitle İndeksi ( VKİ ) hesaplaması önemlidir. Kilolu görünüp VKİ oranınız düşük olabilir eğer öyle bir durum söz konusu ile kilo vermeden hamile kalabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın